Embed

2010 yılında Bulgaristan emlak piyasası

Küresel mali krizin doğurduğu sonuçlar, 2009 yılında en çok inşaat sektörünü etkiledi. Son yıllarda bu alandaki kalkınmayı teşvik eden yabancı yatırımlar azaldı. Bir çok proje donduruldu, ancak kaliteli mülk taleplerinde değişiklik gözlemlenmiyor.

Bazı büyük şirketler, 2010 yılı için uygun fiyatlı evler, güçlü rekabet ve çok sayıda iş yeri tekliflerinin olacağı tahmininde bulundu. Ekonomi uzmanlarına göre ev fiyatları, 2010 yılında da düşmeye devam edecek. Bulgarian Properties’den Polina Stoykova’ya göre fiyatlar, GSYH ile paralel olarak artacak. Yatırım yapmak isteyenler ile kıyasla ev ihtiyacı olanlar, alıma daha yatkın olacak. Banka sektöründeki hareketlenme ve uygun koşullarda kredi almak emlak sektörünü olumlu yönde etkileyecek.

Uzmanlara göre Rus müşteriler, 2010 yılında tatil mülklerine ilgi gösterecek. Ruslar, fiyatta maksimum indirim ve orta düzeyin üzerinde kalite arıyor. Tatil mülklerinin satışı 2008 yılına nazaran 2009 yılında 5 kat daha düştü. Yatırımcılar, başta Kara Deniz bölgesi olmak üzere benzeri mülk tekliflerinden geri çekiliyor. Ruslar dahil Romenler de Kara Deniz’deki tatil köylerine ilgi gösteriyor.

Alışveriş merkezlerinin inşaatında 2010 yılında durgunluk bekleniyor, ki bu sektörde 2010 yılının ikinci yarısında hareketlenme olabilir. Böylece Bulgaristan piyasasında daha önce yer almayan bazı dünya markaları, planlarını yeniden gözden geçirerek, ülkemize yatırım yapmayı düşünebilir.

Forton uzmanlarına göre sanayi sektöründe 35 bin metre kare alanı kapsayan bir kaç proje tamamlanacak. Forton’dan Aleksandır Tanev’e göre piyasanın bu kısmındaki yatırımcılar, düşük ekonomik kalkınmaya rağmen iyimser düşünüyor.

***

Emlak sektörü uzmanları, 2010 ortalarından sonra projelerin uygulanmasına yeniden geçileceği ve fiyatların sabit bir şekilde yukarıya doğru yöneleceğini düşünüyorlar. Onlara göre emlak piyasası şimdi alıcılara iyi konut satın alma olanakları sağlıyor, önerilen fiyatla kalite de iyidir.

2009 yılının ikinci yarısında konut sektöründe önemli bir hareketlenme gözüktü. Emlak sektörü, yavaş da olsa politikasını değiştirdi ve ipotek kredi fazilerini indirmeye başladı. Şimdi, konut ihtiyacı duyanlarla daha büyük ev isteyenler konut satın alıyor. Nakit parası olanlarla iyi önerilere rastlayanlar da konut alıcıları arasındadır. Halen, metrekaresi 1000 Avro’dan düşük konutlar aranıyor. Bu fiyata, yatırımcı ile anlaşmaya varılan ek hizmetler de dahil eilmiştir. Sofya’nın gözde semtlerinde konut fiyatlarının düşüşü örneğin % 19-23 arasında değiiyor.

Emlak piyasasının durumuna ilişkin düzenli biçimde raporlar hazırlayan Colliers İnternational Danışmanlık Şirketi’nin verilerine göre geçen yılki yeni konut inşaatı 2008 yılına göre % 50 oranına kadar düşmüştür.

Şirkette menajer olarak çalışan Tatyana Emilova, bu yılki emlak piyasası ile ilgili tahminde bulunurken şunları belirtti:

“Bu yıl iyi konut önerileri, düşük fiyatlar, yatırımcıların uzlaşma sağlama eğilimi, daha kaliteli inşaat ve altyapı temini sayesinde talepte artış gözleniyor. Konut fiyatlarının % 10 oranında bir düşüş kaydetmesini, ardından da önümüzdeki 12-18 ayda düzeylerinin sabit kalmasını bekliyoruz.”

Ticaret alanlarına gelince bu piyasa da tüketimin düşüş kaydetmesine rağmen gelişmeye devam ediyor.
Geçen yıl 10 bin metrekarelik ticaret alanları sağlandı. 2010’da ticaret alanları piyasasını şu üç faktör etkileyecek. Colliers İnternational Şirketinden İglika Yordanova’yı dinliyoruz:

“Sofya ve Varna’da görkemli ticaret merkezleri açılacak. Daha büyük alanlar sağlayıp şehirlere götüren ana otobanlar boyunca yer alacak, daha düşük fiyatlarla ünlü giyim ve ayakkabı markaları sunacak ticaret alanları meydana getirilmesi eğilimi de güçleniyor. “

Lojistik ve sınai alanlar piyasasıjnın küresel krizden en az etkilendiğine benziyor. Uzmanlara göre 2010’un ilk yarısında birkaç büyük projenin tamamlanması bekleniyor. Kriz sonucu böylesi ticari alanların talebi sınırlı kalıyor. Yeri çok güzel ve uygun olan ticari alanların kiralarının bile düşmesi bekleniyor.

Bulgaristan’da atılım sağlaması beklenen gözde moda şirketlerinden daha büyük talep geleceği umuluyor.

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !