Süleymancılar Cemaatine soruşturma

 

Filibe Savcılığı, Güneş adlı şirketin yasadışı dini eğitim faaliyetleri yürüttüğü ve Süleymancılar cemaatine ait olduğu gerekçesiyle kapatılmasını istedi.


Sözkonusu şirketin yasalara aykırı şekilde dini eğitim verdiği bildirilirken, şirket merkezi olarak kullanılan binanın da Türkiye’den gelen üniversite öğrencileri için yurt olarak kullanıldığı açıklandı. Savcılığın, mali polis ve vergi müfettişleri ile birlikte Süleymancılar tarfından kullanılan binada yaptığı inceleme sırasında çok sayıda dini kitaba el konulduğu bildirildi.

 

Filibe Savcılığı Sözcüsü Daniela Naçeva, basına yaptığı açıklamada, polisin binada geçekleştirdiği inceleme sırasında, şirketin sadece bir paravan olarak kullanıldığını ve Süleymancılar'ın yasalara aykırı olarak dini eğitim yürüttüğünün tespit edildiğini kaydetti. Bulgar basını, Süleymancılar Trikatının ülkede dini okulların kontrolünü elinde tuttuğunu belirtiyor. Nakşi cemaatlerden olan ve adını kurucusu Süleyman Hilmi Tunahan'dan alan Süleymancılar, siyasette en en etkili ve Türkiye'deki en eski cemaat

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !